Wielki powrót doniczek z terakoty

0
wielki powrót doniczek z terakoty

Doniczki w naszych domach i mieszkaniach.

Jedno jest pewne, doniczki z terakoty ponownie powracają do  łask! Pokochaliśmy je głównie za ich niezwykłe właściwości pomagające nam w dbaniu o zdrowy wzrost roślin oraz to jak niezwykle podkreślają ich wygląd. Śmiało możesz przebierać w rozmiarach od mikrusów po potężne doniczki z naturalnego materiału. Kolorystycznie na rynku pojawia się ich coraz więcej co ułatwi nam dopasowanie ich pod nasze wnętrze mieszkania lub domu. Pamiętaj jednak, że doniczki z terakoty zazwyczaj posiadają dziurę na jej dnie - na odpływ wody. Do niej dobrze jest dokupić podstawkę, co zapobiegnie się rozlaniu wody po meblach. Dlaczego warto wybrać terakotę? Przekonajcie się sami.

Naturalne doniczki z terakoty

Doniczka z terakoty to pojemnik na rośliny, który jest wykonany z glinianego materiału o nazwie terakota. Terakota jest trwałym i odpornym na warunki atmosferyczne materiałem, dlatego donice z terakoty są często używane na zewnątrz w ogrodach i na tarasach. Mogą być one również używane wewnątrz budynków ozdabiając półki i parapety. Po  co potrzebna nam jest dziurka na dnie naszej doniczki? Żeby nadmiar wody, którą podlewamy rośliny mógł swobodnie opuścić podłoże. Terakota jest materiałem oddychającym, a więc podłoże jest w większym stopniu dotlenione niż w osłonkach.

 

Zalety korzystania z donic z terakoty:

  • korzystna cena -  nie są drogie  w zakupie. Porównując ich cenę do osłonek zapłacimy za nie znacznie mniej. Nasze rośliny rosną szybko i przynajmniej raz w roku dopóki nie ustabilizują się ze wzrostem potrzebują zmiany doniczki o kolejny rozmiar.  W przypadku gdy mamy cały zielony parapet w roślinach dobrze jest zadbać o to, aby nasza portfel nie ucierpiał. 
  • można je przerabiać - nie interesują Cię dostępne na rynku kolory donic? Nic nie szkodzi! Samodzielnie możesz stworzyć swoją własną paletę kolorów na doniczce, ozdabiając ją jak tylko Ci się podoba. Metamorfozę donic możesz dokonać na każdym etapie jej posiadania. Śmiało namaluj na swojej donicy różne wzory. W internecie znajdziesz mnóstwo rad jak je wykonać. Na rynku pojawia się coraz więcej farb odpowiednich do terakoty w przeróżnych kolorach. Zapytaj w swoim centrum budowlanym. 
  • pomagają w pielęgnacji - i radzą w tym sobie świetnie. Jeśli masz rękę do przelewania terakota będzie Twoim najlepszym przyjacielem w świecie roślin. Dzięki oddychającemu materiałowi z jakiego jest wykonana woda szybciej odparowuje ale i też jej nadmiar szybko przeleje się przez całość donicy wprost na podstawkę. UWAGA dość frustrujące bywa przelewanie się wody z podstawki na meble. Musisz to kontrolować, żeby nie poniszczyć mebli, na których znajduje się roślina. W osłonkach często nie widzimy tego co się dzieje na samym jej dnie, ciągle podlewając roślinę możemy uzyskać niezłe bagienko. 
  • ponowne wykorzystanie - rozbiła Ci się doniczka z terakoty? Zrób z niej drenaż pod roślinę. Możesz ją pokruszyć na drobniejsze elementy i użyć jak keramzytu.

 

Rośliny idealne do terakoty.

W zasadzie do doniczki z terakoty możesz posadzić wszystkie rośliny aaaale będzie się to wiązać ze znacznym częstszym podlewaniem gdy umieścisz w niej na przykład lubiącą wilgotność calathea. Jak wspomniałam wyżej doniczki szybciej przesychają więc rośliny lubiące mieć wilgotniejsze podłoże będą potrzebowały częstszego podlewania (zima nie stanowi wyjątku zwłaszcza gdy rośliny mają swoje miejsce nad kaloryferem). Terakota jest dobra dla roślin. Trzeba pamiętać o tym, że niektóre rośliny mogą nie tolerować przesuszenia. Jeśli masz tendencje do  zapominania o podlaniu swoich roślin to  odpowiednie do terakoty będą:

  • kaktusy
  • sukulenty
  • sansewierie  
  • grubosze
  • zamiokulkasy

inaczej mówiąc rośliny lubiące przeschnąć, o twardszych liściach w których magazynują wodę. 

 

Pielęgnacja doniczek z terakoty.

Wraz z użytkowaniem na doniczce z terakoty może się pojawiać biały nalot lub wykwit wapienne. Nie ma się czym martwić. To naturalne zjawisko - przyczyną jest twarda woda używana podczas podlewania oraz pozostałości z nawozów. Zawarte w wodzie sole mineralne mają zdolność przenikania porowatych, ceramicznych ścianek doniczek i osadzają się na zewnątrz jej brzegach tworząc białe lub ciemniejsze zacieki i plamki. Jak je usunąć? Przemyj dokładnie zabrudzenia ściereczką aby pozbyć się niepożądanego nalotu. Na koniec sparz donice z zewnątrz i wewnątrz. Jeżeli plamy powracają użyj odrobinę octu ponownie czyszcząc ścianki doniczki lub mocząc ją w roztworzę przez kilka godzin. Co ciekawe często biały nalot jest pożądany i specjalnie się go wykonuje na doniczkach w calu ich postarzenia i nadania im charakteru.

Postarzanie donic z terakoty

Chcąc nadać uroku doniczce możesz postarzyć znacznie szybciej niż zrobi to czas. Potrzebne Ci będą: 

  • doniczki i podstawki z terakoty 
  • farba akrylowa do drewna 
  • gąbka kuchenna - papier ścierny gradacji 100 
  • miska z wodą 

Nałóż nierównomiernie farbę na doniczkę i wybranych miejscach lub po jej całości. Po przeschnięciu użyj papieru ściernego delikatnie trąc nim o doniczkę.

GOTOWE :)

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.