Roślinne wprowadzenie dla osób początkujących

1
Roślinne wprowadzenie dla osób początkujących

Jak nie zabić roślin i rozpocząć swoją przygodę z roślinami domowymi?

Kupując roślinę mamy ogromną nadzieję, że utrzymana ona swoją kondycję i będzie rosła zdrowo, ciesząc codziennie nasze oko. Przyniesie nam to mnóstwo radości i motywacji do dalszego zazieleniania wnętrza. Powstało mnóstwo artykułów na temat pozytywnego wpływu roślin na człowieka i wnętrze. Jedna co zrobić, żeby tak faktyczne było, a roślina nie została wyrzucona przez okno w przypływie frustracji i bezradności? W takim przypadku ty i roślina walczycie o przetrwanie w świecie natury. 😅

Jak rozpocząć swoją przygodę z roślinami doniczkowymi, aby wytrwać w okresie uczenia się pielęgnacji roślin gdzie notorycznie przelewamy i zasuszamy rośliny. Coś odpada, czegoś jest za dużo, czegoś za mało pojawiają się szkodniki i hop roślina to kosza a nam w głowie pojawia się myśl nie lubię roślin albo co gorsza nie mam do nich ręki. Nie musi tak być. Poznajcie kilka rad od serca, dzięki którym uda się wam oszczędzić czasu i nerwów. Sprawią, że posiadanie rośliny w domu będzie udręką o ile dostosujesz ją pod swój czas. Rośliny są dla każdego! Nie ma głupich pytań. Im ich więcej tym mnie błędów popełnionych

 

Moment zakupy

Początkowy szał - ten moment znamy wszyscy. Idziesz swoją ulubioną zieloną alejką lub przeglądasz sklep internetowy z roślinami domowymi i widzisz tyle cudownych okazów. Oczywiście, że musisz mieć je wszystkie. Aleee pamiętaj. Jesteś osobą początkując, kup i zatroszcz się o jedną do kilku roślin (wiem jest ciężko wyjść tylko z jedną doniczką) najlepiej o tej samej pielęgnacji. Nauczysz się żyć z nimi w zgodzie, wrócisz po więcej. Tak, aby Twój zapał nie zmalał w razie niepowodzenia.

Dokładnie przeglądnij roślinę przed zakupem - jeśli jest to zakup internetowy zajrzyj pod liście zaraz po zakupie. Zobacz czy nie jest przelana a kondycja liści nie odbiega od reszty. Roślina nie powinna mieć przebarwień, zwiędłych liści. Jest to ważne element, ponieważ możemy przynieść do domu szkodniki, których zwalczanie może okazać się ciężkie. Dobrze jest zostawić roślinę na około dwutygodniową kwarantannę i obserwację.

Dostosuj roślinę pod siebie - na samym początku kupuj tanie i proste w pielęgnacji rośliny. Zapytaj sprzedawcę, koleżankę, kolegę lub poczytaj o warunkach, w jakim powinien przebywać kwiat tak abyś i ty nie musiał/a się męczyć przy częstszym podlewaniu. Łatwe rośliny oszczędzą Ci nieprzyjemnych niespodzianek tak aby można było w pełni czerpać z nich korzyści. Gdy już nauczysz się roślin śmiało możesz zacząć gromadzić ich coraz więcej.

Pytaj o pielęgnacje - nie kupuj rośliny w ciemno. Nie możesz rośliny, która potrzebuje sporo światła rozproszonego postawić głęboko w pokoju gdzie ledwo pada na nią światło dzienne. Początkowo kupowałam roślinę i znajdowałam jej miejsce tam gdzie mi się podobało nie zwracając uwagi na to czy będzie jej tam dobrze. Błąd - szybko się o tym przekonałam. Istnieje wiele roślin o warunkach dostosowanych do twojego ciemnego kąta w domu na pewno coś znajdziesz! Złote rady znajdziesz wszędzie! W poradnikach roślinnych, na kanałach na You Tube'ie , grupach roślinnych. Śmiało pytaj też o wszystko sprzedawcę.

 

Mamy roślinę już w domu/ mieszkaniu - co dalej?

Światło, podłoże, podlewanie = szczęśliwa roślina - bez zapewnienia tych trzech elementów roślina nie będzie szczęśliwa na twoim parapecie. Koniecznie zadbaj o każdy element.

Obserwuj roślinę - nie tylko po upływie dwóch tygodni kwarantanny, lecz pamiętaj o systematycznym przeglądzie liści. Nawet podczas rytuału podlewania zerknij pod blaszkę czy wszystko w porządku. Zwłaszcza gdy na liściach pojawią się przebarwienia i odpadają liście, roślina marnieje z dnia na dzień, działaj szybko! Zawsze najlepiej zerknąć do donicy na stan korzeni - czy nie gniją bądź nie są przesuszone.

Podlewanie roślin - no właśnie ile tej wody mamy lać do doniczki, aby nie przelać rośliny lub ją zasuszyć? Najlepiej podlewać rośliny częściej a mniejszą ilością wody niż obficie i sporadycznie. Korzenie mogą sobie nie poradzić ze zbyt dużą ilością wody w podłożu i zgniją. Za to lekkie przesuszenie zawsze nam przebaczą. Nie lej wodę w jednym miejscu doniczki lecz staraj się oblać całość powierzchni górnej tak, aby wszystkie miejsca miały szanse nasiąknąć wodą. Roślin nie powinno się podlewać gdy pada na nie mocne, bezpośrednie słońce w godzinach 11-15 - możemy ugotować korzenie :). 

Na to jak często będziemy to robić wpływa parę czynników: 

  • pora roku - wraz z ich zmianami zmienia się także częstotliwość podlewania. W okresie wiosennoletnim będziemy to robić częściej, zimą rośliny piją znacznie mniej.

  • materiał wykonania doniczki - terakota będzie znacznie szybciej się przesuszała niż doniczka plastikowa czy osłonka

  • rodzaj rośliny - sukulenty, kaktusy i cała reszta roślin o twardszych liściach podlewamy rzadziej.

  • oświetlenie - im jaśniej tym znacznie szybciej przesychać będzie podłoże

  • wielkość donicy - mniejsze przesychają szybciej, większe wolniej 

Określanie podlewania max 1-2 razy w tygodniu są tylko naprowadzeniem. PAMIĘTAJ! Każde warunki w domu są inne i musisz obserwować jak szybko podłoże rośliny się przesusza - może zdarzyć się tak, że nawet zimą gdy na zewnątrz jest minusowa temperatura dzięki ogrzewaniu ziemia przesycha i z konewką w ręce musisz pędzić podlać rośliny.

Ukorzeniania roślin - śmiało tnij. Rośliny wręcz uwielbiają wizytę u fryzjera. Pamiętać należy jednak o tym, żeby ciąć liście koniecznie z łodygą. Nie same liście! Inaczej nici z nowego badyla. Dostosuj metodę ukorzeniania pod siebie. Możesz to robić w wodzie, w perlicie, w mchu( sphagnum), keramzycie i całej reszcie roślinny dodatków. Zazwyczaj zajmuje to około 2-3 tygodni. Korzenie powinny być białe- delikatnie miodowe co świadczy o ich zdrowiu. Im prawidłowy rozmiar to około 6 cm (lub więcej w przypadku ukorzeniania większych okazów)

Przesadzanie - kiedy najlepiej przesadzić roślinę? Okres przesadzania to marzec - wrzesień. Jednak jeśli to konieczne a roślina znajduje się w kiepskim stanie i podłożu przesadź ją od razu po zakupie albo gdy zauważysz, że coś jest nie tak z ziemią. Rozmiar nowej donicy ma znaczenie - dostosuj ją wybierając większą o jeden lub dwa rozmiary. To mit, że im większa donica tym lepiej roślina roślinie a my będziemy mieć spokój na dłużej. Za to może ona zatrzymać się ze wzrostem lub podupaść na wyglądzie. Młode rośliny przesadzamy średnio co roku, starsze znacznie rzadziej. Oczywiście możesz to robić też częściej gdy korzenie przepełnią donicę lub chcesz wymienić podłoże.

 Podłoże - to bardzo istotny warunek do szczęśliwej rośliny. Możesz wybrać już gotowe, dedykowane podłoże do roślin lub stworzyć je samemu. Podstawową bazą jest ziemi uniwersalnej oraz dodatki rozluźniające podłoże takie jak perlit , keramzyt i wiórkach kokosowych. Z tych składników wyczarujesz wszystko. Musisz jedynie użyć odpowiednich proporcji do każdej rośliny. Na przykład kaktusy ucieszą się z dodatkowej dawki perlitu i piasku. Do monster użyć tzn. bigosu roślinnego = ziemia uniwersalna, perlit, podłoże do storczyków. Warto nawozić rośliny, aby zapewnić odpowiednie składniki mineralne. Po przesadzeniu podleć roślinę oszczędniej niż robisz to zazwyczaj - łatwiej roślinę przelać.

Szkodniki - zmora naszych roślin. Są zjawiskiem naturalnym i pomimo naszych największych starań mogą pojawić się w doniczce. Najczęściej spotkamy:

  • wełnowce - białe robaczki przypominające watę

  • wciorniaski - jasne a w późniejszym etapie swojego rozwoju czarne przecinki

  • przędziorki - pajączek z bardzo charakterystyczną pajęczyną na spodzie liści

  • tarczniki, miseczniki - brązowe wypustki dosłownie tarcze na łodygach

  • ziemiórki - małe muszki latające nad donicą

Aby się przed nimi ochronić dobrze jest zapewnić roślinie odpowiednie warunki do wzrostu, zadbać o stan jej liści oraz profilaktycznie przemywać liście wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń. Jeśli jednak zaatakuje nasze rośliny któryś z wyżej wymienionych pasożytów konieczne jest użycie odpowiednich preparatów do tego przeznaczonych. Wykonać oprysk i zamknąć roślinę na noc w plastikowym worku. Zabieg wykonujemy ponownie po upłynięciu dwóch tygodni dla zabezpieczenia.

Kilka szybkich rad:

  • lepiej roślinę delikatnie przesuszyć niż przelać

  • wielka donica nie zawsze jest dobrym wyborem, max 1- 2 x większe

  • śmiało tnij i zagęszczaj swoje rośliny

  • odżywka w okresie marzec - początek października

  • czyść liście minimum 1x w miesiącu

  • obserwuj roślinę i w razie szkodników szybko działaj

  • nie zrażaj się błędami, śmiało próbuj

Komentarze do wpisu (1)

24 lutego 2023

Dobrze przed zakupowe poczytać o pielęgnacji kwiatów i dopiero wtedy je kupić. Uniknie się niepotrzebnego rozczarowania porażką

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.